Coins

Amazon prezanton valutën e vetë virutale

Kompania e madhe online Amazon ka njoftuar sot (të Martën) se do të prezantojë një valutë të re virtuale të quajtur ‘Amazon Coins’.

antigua

Antigua, parajsa e piratërisë

Antigua, një ishull i vogël prej 90.000 banues në ishujt Karaibe, mund të bëhet parajse legale për përmbajtje të pirateruar në Internet.

youtube-capture

Inçizoni videot për YouTube direkt nga iPhone

YouTube ka lëshuar një aplikacion të ri për iOS të quajtur ‘YouTube Capture’, një aplikacion që ju lejon të inçizoni direkt videot për YouTube nga iPajisjet tuaja!

shkarko cicerimat

Twitter tashmë lejon shkarkimin e ‘cicërimave’

Shefi Ekzekutiv i Twitter Dick Costolo ka premtuar në muajt e fundit se një nga opsionet këtë vit për përdoruesit e Twitter do të jetë shkarkimi i arkivit të cicërimave së tyre.

Google-Zeitgeist-2012

2012-a sipas Google

Gjigandi Google ka lëshuar para disa ditësh ndodhitë më të mëdha që përfshinë botën në këtë vit që po lëmë pas, 2012-n.

bittorrent

BitTorrent, vitin e ardhshëm, çdo gjë legale

Drejtori Ekzekutiv i Tregtisë të BitTorrent, Matt Mason, ka thënë se kompania po planifikon të “bashkohet me industrinë e muzikës dhe filmave, që të shpërndajë filma dhe muzikë në mënyrë legale.”

taxhikistani

Taxhikistani bllokon Facebook-un

Republika e Taxhikistani ka bllokuar komplet rrjetin social Facebook , duke i ndaluar 40.000+ përdoruesave në vënd hyrjen në të.

google-vs-bing

Bing i hap ‘luftë’ Google-s

Motori i kërkimit të Microsoft-it, Bing, ka çuar ‘luftën’ kundër Google në një nivel tjetër me një fushatë të quajtur ‘Don’t Get Scroogled’.

chrome mbizoteron ne shqiperi

Në Shqipëri mbizotëron Google Chrome

Në Shqipëri, mbizotëron Google me shfletuesin e saj Chrome me 58,75% të tregut. Më pas vjen Mozilla Firefox me 26,42%, Internet Explorer me 10,88%, Safari me 1,34%, dhe e fundit Opera, me 1,22%.

david cameron anti porn

Kryeministri Anglez David Cameron kundër pornografisë në Internet

Pas shumë muajve duke u konsultuar me kompanitë e shërbimit të Internetit, dhe me ekspertë të tjerë, qeveria Angleze së shpejti do të propozojë mënyra të tjera për të parandaluar fëmijët nga shfletimi i pornografisë online.