trageti elektrik

Trageti i parë elektrik vjen në Norvegji në 2015-n

Gjigandi Gjerman Siemens është duke punuar me një kompani trageti Norvegjeze ‘Fjellstrand’ për të ndërtuar tragetin e parë elektrik.

windows-skype

Microsoft do të ndalojë ‘Messenger’-in në Mars

Windows Live Messenger do të ‘dalë në pension’ zyrtarisht në Mars, ka njoftuar të Martën Microsoft-i në një email për të gjithë përdoruesat e këtij shërbimi.

pantallonat me facebook

Pantallonat me Facebook

Kompania Italiane e xhinseve ‘Replay’ ka prezantuar disa xhinse, por që janë krejt ndryshe nga ato që jemi mësuar deri tani.

hartat e apple

Policia Australiane: “Mos përdorni hartat e Apple-s”

Që nga dalja e hartave të Apple për publikun në iOS 6, gjigandi i teknologjisë ka marrë kritika të shumta në të gjithë botën, për shkak të kualitetit të hartave të saja. Por tani ka filluar të marrë kritika edhe nga policia.

ford smart cars

Ja si i bën Fordi makinat më të zgjuara! [VIDEO]

Ndiqni videon për të parë se si kompania Ford po i bën makinat e saja më të ‘zgjuara’.

iTunes 11

Vjen më në fund iTunes 11

Duke filluar që sot, iTunes 11 është gati për t’u shkarkuar në dyqanin e aplikacioneve të Apple. Ky verzion i iTunes është pothuajse një muaj me vonesë nga ç’kishte njoftuar në Shtator kompania gjigande.

Samsung galaxy camera

Kamera Samsung Galaxy, një frikë për konkurencën

Kamera Samsung Galaxy është në fakt një kamer me të vërtetë mbreslënëse. Samsung mori një iniciativë për të kombinuar Android me një kamer dixhitale, dhe kjo pajisje mund të jetë pajisja e vitit

bfs

Roboti që lexon 250 faqe për minutë

Për të konvertuar librat në kopje dixhitale, ju nevojitet një skaner. Por roboti BFS-Auto ka si qëllim që këtë proces kohë-konsumues t’a bëjë më të lehtë, pa dëmtuar librat.

roboti i toshibas

Toshiba dizajnon robotin për të pastruar Fukushimën

Toshiba ka krijuar robotin që ecën Quadruped, që do të ndihmojë në pastrimin e qytetit Japonez Fukushima nga rrezatimet bërthamore.

NASA Asteroid

Brenda anijes kozmike të re të NASA-s [GALERI]

Presidenti Amerikan Barack Obama në 2010-n sfidoj NASA-n të ketë shkuar në një asteroid deri në 2025-n. Dhe me fitoren e tij si Presidenti i ri-zgjedhur Amerikan, NASA ka zbuluar prototipin e saj të anijes kozmike që NASA shpreson të dërgojë në ndonjë asteroid së shpejti.