stimulimi i trurit

SHBA, fillojnë testimet për implantin e trurit që ngadalëson sklerozën

Krrurgët tek Spitali ‘Johns Hopkins’ në Baltimore, Mariland, kanë implementuar me sukses një pajisje stimuluese truri me shpresat për të ngadalësuar efektet e sklerozës. Kjo është një nga operacionet e para të këtij lloji në SHBA.

sonda e re per 2020n

NASA, plane për një sondë të re 1.5 miliardë dollarshe për në Mars

Në përpjekjet e pafundme për të eksploruar planetin e kuq Mars, NASA ka njoftuar për plane të reja për në Mars. Të Martën, NASA ka bërë të ditur planin për të ndërtuar një sondë të re 1.5 miliardë dollarshe për të dërguar në Mars brenda 2020-s.

akull ne merkuri

Gjëndet akull në Mërkuri

Edhe pse me temperatura shumë të larta, Mërkuri, planeti më i afërt i diellit, ka akull dhe materiale organike të ngrira nëpër të çarat e tij në polin e veriut. Lajmin e kanë bërë të ditur shkencëtarët e NASA-s.

marsi

Sipas shkencëtarëve, niveli i rrezatimit në Mars është i përshtatshëm

Falë robotit ‘Curiosity’ të NASA-s, shkencëtarët kanë mundur të regjistrojnë nivelet e rrezatimit dhe të erës në Mars, për të parë nëse kushtet atmosferikë të Marsit janë të përshtatshme për jetesë.

NASA Asteroid

Brenda anijes kozmike të re të NASA-s [GALERI]

Presidenti Amerikan Barack Obama në 2010-n sfidoj NASA-n të ketë shkuar në një asteroid deri në 2025-n. Dhe me fitoren e tij si Presidenti i ri-zgjedhur Amerikan, NASA ka zbuluar prototipin e saj të anijes kozmike që NASA shpreson të dërgojë në ndonjë asteroid së shpejti.

super planeti ku mund te kete jete

Zbulohet planeti alien “Super-Toka” ku mund të jetohet

Astronomët kanë zbuluar një planet alien i cili mund të mbështesë jetë. Dhe sipas tyre, ai nuk është edhe shumë larg planetit tonë aktual.

orion nasa

NASA do të testojë në 2014-n anijen e re kozmike

Anija kozmike e re e NASA-s e quajtur ‘Orion’ është pothuajse gati për lëshim. Lëshimi i parë testuesh është planifikuar për në Shtator të 2014-s, dhe ky do të jetë lëshimi i parë pa njeri në bord.

magnet

Përdorimi i magnetit për të hequr qelizat kanceroze

Disa shkencëtarë nga Korea e Jugut kanë gjetur një mënyrë për të përdorur magnetat për të hequr qelizat kanceroze.

Untitled-1

4 Shtator – Si Sot Në Tech

Data 4 Shtator. Regjistrohet marka Kodak, kemi disja lidhje televizive, disa makina Ford, disa kompjutera IBM, disa molekula, dhe themelimin e Google.

ylli qe ka shkaterruar planetet e tij

Ylli që ka shkatërruar planetin e vet

Një skuadër astronomësh ka zbuluar evidencën e një mega ylli që mund të ketë shkatërruar planetet e veta. Kjo mund të na japë një parashikim të së ardhmes të Tokës.