Nokia shkurton mbi 1 mijë vënde pune

Ky lajm u publikua më: 18/01/2013 7:30:12 AM

Kompania Finlandeze Nokia kishte paralajmëruar se do të shkurtonte rreth 10 mijë vënde pune para fundit të 2013-s. Dje, gjigandi Finlandez ka lajmëruar për shkurtimet e para.

nokia Nokia shkurton mbi 1 mijë vënde pune

Në një konferencë për shtyp, Nokia ka thënë se do të transferojë rreth 820 punëtorë, dhe do të shkurtojë rreth 300 punëtorë në repartin e teknologjisë së informacionit, apo IT. Punëtorët e prekur nga shkurtimet do të ofrohen ndihmë financiare nga vetë kompania.

Të shumtat nga vëndet e shkurtuara vinë nga Finlanda. Sipas Nokia-s, këto ndryshime do të rrisin efikasitetin e operacioneve, dhe do të ulin shpenzimet e operacioneve. /Tech.Al/

Asnjë Koment.

Përgjigju

More in Biznes
att ne evrope
AT&T kërkon përhapjen në Evropë

The Wall Street Journal ka raportuar sot se kompania më e madhe e celularëve në SHBA, AT&T, po planifikon për...

Close