Kurorëzohet në SHBA Super-Kompjuteri më i shpejtë

Ky lajm u publikua më: 13/11/2012 3:26:39 PM

Kur vjen puna tek gjigandët e superkompjuterave, mbreti është një superkompjuter nga SHBA-ja i quajtur ‘Titan’.

Superkompjuteri Titan Kurorëzohet në SHBA Super Kompjuteri më i shpejtë

‘Titani’ $100-milionësh zuri Nr. 1 me një performancë rekorde prej 17,59 petaflops për sekondë, ose katërliona llogaritje për sekondë. Superkompjuteri, një sistem ‘Cray XK7′, bazuar në ’Oak Ridge National Laboratory’ në Tennessee. parakaloi superkompjuterin ‘Sequoia’ që ndodhet tek ‘Lawerence Livermore National Laboratory’ në Kaliforni.

Sipas faqes tonë tjetër Pesë.Al, pesë superkompjuterat më të shpejtë në botë janë:

1. Titan Cray XK47 tek Oak Ridge National Laboratory me 17,59 petaflops/s.

2. Sequoia BlueGene /Q tek Lawerence Livermore National Laboratory me 16,33 petaflops/s.

3. Kompjuteri K nga Fujitsu tek RIKEN Advanced Institute for Computational Science në Kobe, Japoni me 10,51 petaflops/s.

4. Mira BlueGene /Q tek Argonne National Laboratory në Lemont, Illinois me 8,16 petaflops/s.

5. JUQUEEN BlueGene /Q tek Forschungszentrum Juelich në Gjermani me 4,14 petaflops/s.

Superkompjuterat e SHBA-së po qëndronin mbrapa kompjuterit Kinez Tianhe-1A dhe atij Japonez Fijitsu K që nga 2009, por filluan të rimëkëmbëshin në 2012-n me Sequoia-n.

1.572.864 koret e Sequoia-s janë më shumë se 560.640 koret e ‘Titan’-it, por jo të gjitha koret kompjuterike janë krijuar të barabarta. 90% e fuqisë së Titan vjen nga 261.632 koret përshpejtuese të NVIDIA-s K20x. /Tech.Al/ /Pese.Al/

Vizitoret kerkuan termat:

  • super kompjuteri

Asnjë Koment.

Përgjigju

More in Tech
vs
Windows 7 akoma në rritje

Sipas të dhënave nga Net Applications, akoma më shumë njerëz po lënë pas Windows XP për Windows 7. Kjo edhe...

Close