dell-large-620x333

Dell tashmë kompani private

Gjigandi i kompjuterave Dell ka njoftuar së fundmi se kompania do të kalojë në sektorin privat, pas më shumë se dy dekadave në tregjet Amerikane.

nokia

Nokia shkurton mbi 1 mijë vënde pune

Kompania Finlandeze Nokia ka njoftuar për shkurtime në vëndet e punës.

att ne evrope

AT&T kërkon përhapjen në Evropë

The Wall Street Journal ka raportuar sot se kompania më e madhe e celularëve në SHBA, AT&T, po planifikon për përhapjen e saj në tregun Evropian.

iphone 5 kine

Rekorde në Kinë, Apple shet mbi 2 miliona iPhone 5 në fundjavë

Të Premten, ashtu si në Shqipëri, Apple lëshoi në tregun Kinez një nga celularët më të mirë tani, iPhone 5. Edhe pse në fillim u përfol për një shitje të dobët atje, Apple sot ka njoftuar se shitjet në Kinë arritën më shumë se 2 milionë.

Motorola

Motorola të dalë nga Korea e Jugut në 2013-n

Duket sikur Motorola Mobility është gati për të dalë nga tregu Koreano-Jugor vitin që vjen. Motorola Mobility tashmë zotërohet nga Google, dhe kjo e fundit ka vendosur që të presë rreth 500 vënde pune në Korenë e Jugut.

Apple

Apple, rëniet e para në 9 vjet

Tre-mujorshi i katërt për vitin 2012 pritet të mos jetë edhe shumë i mirë për gjigandin Apple. Vetë kompania ka parashikuar të ketë ulje në përfitime për herë të parë në nëntë vjet, të paktën në SHBA.

windows 8

Shitjet e Windows 8, shumë më pak nga ç’pritej

Edhe pse një numër i konsiderueshëm prodhuesish kanë lëshuar kompjutera të ndërtuara me Windows 8, sipas raporteve të fundit numri i shitjeve nuk është në nivelin ku shpresonte Microsoft.

AOL

AOL në rritje për herë të parë në 7 vjet

AOL raportoi të ardhurat për tre-mujorshin e tretë të 2012-s që përfundoi në 30 Shtator. Rezultatet ishin më të mëdha se sa priteshe me një fitim prej $531,7 milion krahasuar me të njëjtën periudhë në 2011-n.

sharp

E ardhmja e Sharp, jo dhe shumë premtuese

Kompania Japoneze Sharp vazhdon me humbjet e saj për vitin e dytë radhazi. Këtë vit pritet që kompania të ketë humbje me një shifër prej 450 miliarda Yen, ose $5,6 miliarda, për vitin fiskal 2012.

twitter ne Windows 8

Twitter duke ndërtuar një aplikacion për Windows 8

Sipas vetë kompanisë Twitter, ajo është duke ndërtuar një aplikacion që shkon mjaft mirë me ridizajnimin e Windows 8.